Yorkshire Terrier genel görünüşü nasıldır ?

  • Dümdüz sırt çizgileri boyunca iki yana doğru sarkan, uzun ipeksi tüylere sahiptir
  • Kompakt, dengeli ve orantılı bir görüntüsü vardır.
  • Duruşu dik, asil ve kendinden emindir.
  • Cüssesine göre aktif ve enerjiktir.

Davranışı:

İnsanlarla iletişimi yüksek, cesur, aktif, canlı ve oturmuş bir karaktere sahiptir

Kafa yapısı:

Küçük ve oldukça hafif bir kafatası yapısı bulunmaktadır , burunu siyah ve fazla uzun değildir, düzenli ve makas kapamalı bir diş yapısına sahiptir , dişlerin duruşu diktir, alt ve üst çene hemen hemen aynı uzunluktadır.

Orta büyüklükte göz yapısı, koyu ve parlak renk, bakışlar zeki ve canlıdır

Kulaklar V şeklinde ve diktir, kulak tüyleri kısa ve eskitilmiş altın renginde olmalıdır

Boyun orantılı uzunlukta olmalıdır

Sırt çizgileri dümdüz olmalıdır

Kaburgalar , oldukça yuvarlak olmalıdır

Bacaklar;

Ön bacakları düz, uçları dipten biraz açık tonda kızıllı altın tüyle kaplı olmalıdır , bu tüy rengi dirseği aşmamalıdır

Arka bacakları; arkadan bakıldığında dümdüz gözükmelidir, uçlar diplere nazaran, biraz açık tonda kızıllı altın rengi tüylerle kaplı olmalıdır

Hareketleri;

Serbest adım atışlı olmalıdır. Ön ve arka bacak direk öne doğru hareket etmelidir

Genellikle Tea Cup Terrierler için kilosu maksimum 3,2 kg kadar çıkar olmalıdır

Beslenmesinde nelere dikkat edilir?

Cüssesi küçük olduğu için yeterli miktarda kaliteli kuru mama yemesi oldukça önemlidir. Yorkshire Terrier özel maması üreten bazı markalar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Royal Canin , Brit ve Advance marka Yorkshire Terrier maması ırka özel köpek kuru mamaları arasında popüler olanlardandır. Bununla birlikte yine bu sevimli ırk için üretilen yaş mama da tercih edilebilir.  Masadaki artıklarla beslemeye başladığımızda minik midelerinde mamaya yer kalmadığında bir süre sonra hazım ve sağlık sorunları başlamaktadır. Tüyleri uzun olduğu için de çok sevdikleri çiğneme kemikleri de devamlı ağzındaki tüylere yapışıp kopmalarına sebep oluyor. Soğan, çikolata, baharatlı yiyecek, sosis, jambondan kesinlikle kaçınmak gerekmektedir. Şayet köpeğimiz gün içinde yeterli miktarda mama yiyip, gereken hareket yapıyorsa emin olunuz ki upuzun ve sağlıklı bir yaşam sürecektir. Ara sıra verdiğiniz ev yemeği zararlı olmaz ama sofrada bunu yapmamaya özen gösterilmelidir. Yoksa burnunuzun dibinde bir dilenci oluşacaktır. Bir kere sofradan yemek verirseniz yanarsınız. Artık her yemek, havlama, yalvarma ve viyaklama eşliğinde geçecektir.

Onun sağlığı konusundaki önemli hususlar ?

Zamanında, aşının dış ve anti iç parazit uygulaması rutin halinde olması gerekir

Bunun dışında bu ırka özel bazı hastalıklar var:

Patella( diz kapağı ) çıkığı, nefes borusu kıkırdağı daralması, çok genç yaşta diş etlerinin enfekte olmasına ve dişlerin düşmesine sebep olan diş taşı, çift dişler ( düşmemiş süt dişleri – veteriner hekim müdahalesi şart ).

Edinirken nelere dikkat edilmelidir?

Köpeğimizin birden keyifsizleşip mama yemeyi ve oyun oynamayı reddediyorsa mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır. Yorkshire teriyerin yüksekseklik korkuları yoktur, dolayısıyla kolaylıkla ve korkusuzca çok yüksekten atlamak için tereddüt etmezler. Açık pencere, boşlukları olan merdivenler gibi yerlerden dostumuzu uzak tutmalıyız. Oyun oynayacağımız zaman onun seviyesinde olunmalı, kucağımıza aldığımızda kucağımızdan ani atlayabileceğini düşünerek dikkatli olmalıyız.

Öncelikle köpek emin olduğumuz, bildiğimiz yerden , tercihen anne altından alınmalıdır. Mutlaka edineceğiniz yavrunun atasını da bilebiliyor olmalısınız.

Yorkshire Terrier tuvalet eğitimi nasıl yapılır?

Yorkshire Terrier tuvalet eğitimi konusunda oldukça zor bir türdür. O sebeple inatlaşmak yerine sabırlı olunması başarıyı arttıracaktır . Minik dostunuz, olası istenmeye bölgelere çişini yaparsa korkutmak ya da cezalandırmak, güven problemi yaratır. Bir sonraki denemede, kırgınlığı ve inatçılığından ötürü yanlış yere çiş yapması, ya da siz görmeyin diye gizli bölgelere yapması kaçınılmazdır. 

Yorkshire Terrier duygusal bir köpek olduğundan, ses tonunuzu yükseltmenizle birlikte dikkatini size verecektir. Olası istenmeyen yere yaptığında yüksek sesle hayır diyerek uyarınız dikkat çekecektir. Bu komutu aynı ses tonu ile her seferinde tekrarlamalısınız. Tabi bu komut çişi yaptığı an geçerlidir, aksi taktirde üzerinden zaman geçmişse verdiğiniz komut ile yaptığı yanlışı ilişkilendiremeyecektir.

İstemediğiniz yere yapılan çiş, dezenfektanlı sıvı deterjan, sonra limon kolonyası veya tütün kolanyası gibi sert kokular döküp, son temizliğini alkol ile yapınız ki ; içgüdüsel çiş kokusu ile aynı yerlere yapmasını engellemiş olalım.